Doktoranci AST – rocznik 2019
Julia Berdychowska
Nazywam się Julia Berdychowska. Pracę magisterską z biotechnologii obroniłam na Wydziale Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika pod kierunkiem dr Justyny Bonieckiej. Jestem jednym ze współautorów artykułów na temat wigoru i degradacji nasion (https://doi.org/10.1016/j.indcrop.2018.12.098, https://doi.org/10.1111/jac.12361) oraz bakteryjnej odpowiedzi na stres (https://doi.org/10.21307/PM-2019.58.2.127). W 2019 roku dołączyłam do Zespołu Biofizyki Teoretycznej na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej. W tej grupie interesuje nas symulacja ruchów białek. Wykorzystujemy dynamikę molekularną, która jest metodą przewidywania ewolucji stanu atomów w białku. Badam enzym stosowany w przemyśle, hydratazę nitrylową (NHase). Moim promotorem głównym jest profesor Wiesław Nowak. Wraz z moim promotorem pomocniczym, dr Łukaszem Pepłowskim współpracujemy z Jiangnan University w Wuxi w Chinach. Wspólnie opublikowaliśmy artykuł o projektowaniu NHazy, która jest bardziej stabilna w wysokiej temperaturze (https://doi.org/10.1016/j.ijbiomac.2021.03.103).
W wolnym czasie lubię czytać książki, jeździć na rowerze i słuchać muzyki. Interesuję się także podróżowaniem i poznawaniem nowych kultur.
Kinga Mylkie
Nazywam się Kinga Mylkie, jestem doktorantką w Szkole Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych w Toruniu. Zajmuję się syntezą nanocząstek magnetycznych powlekanych polimerami o potencjalnych zastosowaniach biomedycznych, w szczególności oceną ich przydatności do immobilizacji białek. Studia licencjackie i magisterskie uzyskałam na Wydziale Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Michał Durjasz
Michał Durjasz – fan gier komputerowych, mitologii Śródziemia i formuły 1. Ukończył Astronomię na UMK, od 2016 roku wykonuje obserwacje 32 – metrowym radioteleskopem w Piwnicach. W pracy licencjackiej zajął się zmiennością linii maserowych o różnych mechanizmach pompowania, w magisterskiej – zależnością między zmianami jasności 6.7 GHz maserów metanolu i podczerwieni w źródłach, monitorowanych przez Piwnicki radioteleskop. Jest autorem kilku projektów obserwacyjnych, realizowanych przez Europejską Sieć Interferometrii Wielkobazowej (EVN), ma również na koncie publikacje w prestiżowych czasopismach: Astronomy & Astrophysics i Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.
W czasie swojej przygody z doktoratem zajmuje się badaniem procesów, zachodzących w otoczeniu powstających, masywnych gwiazd, tworzy również oprogramowanie do pracy z danymi radiowymi.
Piotr Gładysz
Studia licencjackie na kierunku fizyka teoretyczna ukończył na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK w 2017 roku broniąc pracę pt. „Asymetryczny układ dwupoziomowy w oddziaływaniu ze światłem”. Została ona wyróżniona jako najlepsza praca licencjacka napisana na WFAiIS w roku akademickim 2016/2017. Dwa lata później, na tym samym kierunku, uzyskał tytuł magistra pracą pt. „Propagation of a low-frequency impulse in a medium of asymmetric atomic systems”, będącą rozwinięciem badań rozpoczętych na pierwszym stopniu. W trakcie tych studiów, w roku akademickim 2017/2018, uzyskał tytuł najlepszego studenta, a w roku 2018/2019 również najlepszego absolwenta Wydziału. Obecnie studiuje w Szkole Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych, gdzie zajmuje się projektem pt. „Interaction of light with quantum systems of different degrees of symmetry”. Są to badania nad szeroko rozumianym oddziaływaniem promieniowania elektromagnetycznego z materią taką jak atomy, molekuły czy kropki kwantowe. W trakcie studiów wielokrotnie brał udział w konferencjach naukowych prezentujący wyniki swoich badań w postaci wystąpień oraz plakatów. Uczestniczył także w wyjazdach naukowych do Karlsruhe oraz Krakowa, gdzie współpracował z tamtejszymi naukowcami. Był długoletnim członkiem oraz prezesem Koła Naukowego Studentów Fizyki, a obecnie znajduje się w zarządzie sekcji SPIE & OSA na UMK. Angażuje się także w popularyzację nauki poprzez organizację oraz współorganizację pokazów, warsztatów czy wystąpień w ramach różnego rodzaju wydarzeń (Copernicon, Festiwal Pasji, Noc Naukowców itp.). Hobbystycznie zajmuje się tym, co go akurat zainteresuje – od uczenia maszynowego, przez elektronikę, programowanie, aż po brydża i gry komputerowe. Z aktywności fizycznych preferuje tenis stołowy oraz siłownię.
Piotr Kłosiński
Studia stacjonarne drugiego stopnia na kierunku ochrona środowiska ukończył z wynikiem ogólnym 4,96 po złożeniu pracy magisterskiej pt. „Grupowe reakcje behawioralne babki szczupłej Neogobius fluviatilis i kiełbia Gobio gobio na substancje alarmowe”, wykonanej w Zakładzie Hydrobiologii UMK pod kierunkiem dra hab. Tomasza Kakareko, prof. UMK. W 2021 r. Polskie Towarzystwo Hydrobiologiczne przyznało Nagrodę II stopnia w Konkursie im. Profesora Mariana Gieysztora za pracę magisterską. W trakcie studiów magisterskich zainteresował się laboratoryjnymi badaniami biologii i ekologii ryb słodkowodnych. W tym okresie zdobył uprawnienia do wykonywania badań na zwierzętach, które obecnie są niezbędne do prowadzenia eksperymentów z udziałem kręgowców. Trzykrotnie otrzymał stypendium Rektora UMK dla najlepszych studentów. W 2019 r. zdobył tytuł Najlepszego Absolwenta Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UMK w roku akademickim 2018/2019. Efektem jego działalności naukowej był czynny udział w konferencjach naukowych – współautorstwo posteru przedstawionego na znaczącej ogólnopolskiej konferencji XXIV Zjeździe Hydrobiologów Polskich we Wrocławiu (2018), oraz referatu wygłoszonego na prestiżowej międzynarodowej konferencji Symposium for European Freshwater Sciences (SEFS 11, Zagrzeb, Chorwacja, 2019, pierwszy autor).
Po ukończeniu studiów drugiego stopnia z powodzeniem aplikował do Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych „Academia Scientiarum Thoruniensis” na UMK (dyscyplina: nauki biologiczne). W ramach doktoratu prowadzi badania nad wpływem globalnego ocieplenia klimatu na proces inwazji biologicznych obcych gatunków ryb.
Wolny czas spędza aktywnie, jeżdżąc na rowerze i biegając. Jego drugą pasją obok biologii jest sport.
Sandra Lubińska-Mielińska
Absolwentka kierunku ochrona środowiska na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pracę licencjacką pt. „Analiza flory wybranego terenu ruderalnego w Toruniu” obroniła w 2017 roku. Za pracę magisterską pt. „Zmiany roślinności rezerwatu halofitów w Ciechocinku na skutek zabiegów rewitalizacyjnych”, którą obroniła w 2019 roku, zdobyła II miejsce w konkursie na najlepszą pracę magisterską w roku akademickim 2018/2019 zorganizowanym przez WBiOŚ UMK w Toruniu. Obie prace przygotowała pod kierunkiem naukowców z Katedry Geobotaniki i Planowania Krajobrazu.
Doktorantka Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych Academia Scientiarum Thoruniensis UMK w Toruniu w zakresie nauk biologicznych od 2019 roku. Pracuje nad realizacją projektu doktorskiego pt.: „Cechy funkcjonalne gatunków jako cecha zespołów roślinnych europejskich solnisk śródlądowych” („Plant functional traits drive plant associations in European inland salt marshes”) pod kierunkiem p. dr hab. Agnieszki Piernik, prof. UMK oraz promotora pomocniczego p. dr Dariusza Kamińskiego.
ORCID iD: https://orcid.org/0000-0001-5969-0067
Władysław Klinikowski
Przygotowuję rozprawę doktorską z zakresu matematyki „Dynamika nieliniowych równań różniczkowych cząstkowych na R^N – podejście topologiczne”. Moje badania dotyczą poszukiwania okresowych rozwiązań równań opisujących zjawiska z dziedziny fizyki i inżynierii, takie jak równanie wiązkowe, falowe czy równanie Schrödingera. Z grubsza używam metod topologicznych, które zachowują interesujące własności równań pod warunkiem, że rozważane odkształcenie jest ciągłe, tzn. nie rozdzieramy naszego obiektu. Pozwala to na przekształcenie początkowo nieliniowego (i z tego powodu trudnego) problemu w łatwiejsze równanie liniowe. Ponadto angażowałem się również w działalność Studenckiego Koła Matematycznego, w szczególności byłem jego przewodniczącym w roku akademickim 2018/2019. Do dziś współpracuję z moimi młodszymi kolegami z tego Towarzystwa. Prywatnie interesuję się historią i wspaniałymi obiektami inżynierskimi takimi jak mosty czy tunele.