Aktualności
Sekretariat szkoły nieczynny w dniach 23-31.12.2024 r.
mgr Paulina Szeliska z 1 miejscem w kategorii Najlepszej Prezentacji podczas Sesji Młodych Naukowców
W dniach 14-16 listopada 2024 r. mgr Paulina Szeliska uczestniczyła w Sympozjum łączącym dwie międzynarodowe konferencje Metabolomics Circle (MetCircle 2024) oraz Advances in Pharmaceutical Analysis (APA2024). Sympozjum odbyło się w Łodzi na Politechnice Łódzkiej. Doktorantka przedstawiła prezentację pod tytułem "Solid-Phase Microextraction is a universal sample preparation tool for endo - and exometabolomic analysis in cell culture model", podczas której omawiała wpływ zastosowanych metod niszczenia komórek na uzyskiwany wewnątrzkomórkowy profil metabolomiczny oraz potencjał SPME w oznaczaniu metabolomu z medium komórkowego.
Szkolenie dla doktorantów
W dniach 19-22 listopada 2024 r. odbył się pierwszy etap szkolenia pn. AUTOPREZENTACJA - sztuka świadomego kreowania własnego wizerunku w sytuacjach wystąpień publicznych. Skuteczne komunikowanie się w środowisku naukowym przeznaczonego dla Doktorantów Szkoły Doktorskiej Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu.
VII Targi Kół Naukowych 2024 - udział Szkoły Doktorskiej Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu
14 listopada 2024 roku Szkoła Doktorska Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu wzięła aktywny udział w VII Targach Kół Naukowych organizowanych przez Studenckie Towarzystwo Naukowe. Wydarzenie to było doskonałą okazją do zarażenia studentów działalnością naukową oraz przybliżeniem zasad funkcjonowania szkoły doktorskiej.
Program BioLAB 2025-26
Program BioLAB – podstawowe informacje
Program BioLAB umożliwia odbycie rocznego stażu badawczego w laboratorium znajdującym się w jednej z czterech wymienionych poniżej instytucji w USA studentom i studentkom studiów magisterskich oraz doktoranckich nauk biologiczno-chemicznych i medycznych:
- University of Virginia, Charlottesville
- University of Chicago, Chicago
- University of Texas Southwestern Medical Center, Dallas
- Oklahoma Medical Research Foundation, Oklahoma City
Podczas stażu studenci i studentki prowadzą samodzielne badania w nowoczesnych laboratoriach, których wyniki często są publikowane w recenzowanych czasopismach naukowych. Oprócz tego biorą aktywny udział w życiu amerykańskiej uczelni, uczestniczą w seminariach, wykładach gościnnych oraz poznają amerykańską kulturę. W niektórych przypadkach mają również możliwość wykorzystania wyników badań do pracy magisterskiej/doktorskiej w uczelni macierzystej.
Program jest dedykowany zarówno studentom i studentkom posiadającym polskie obywatelstwo jak i studentom i studentkom międzynarodowym, którzy ukończyli studia I stopnia w polskiej uczelni.
Więcej informacji znajdą Państwo na stronie internetowej Programu BioLAB: WERSJA PL – https://fulbright.edu.pl/biolab/, WERSJA EN – https://fulbright.edu.pl/biolab-program/.
Konkurs dla studentów i doktorantów na członka Zespołu 2 IDUB
Zespół 2 IDUB poszukuje studentów i doktorantów zainteresowanych dołączeniem do prac nad projektami związanymi z jakością kształcenia na UMK. Aplikować mogą studenci studiów pierwszego i drugiego stopnia oraz doktoranci UMK, spełniający kryteria określone w ustawie z dnia 20 lipca 2018 roku – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Cykl środowych spotkań w Kopernikańskim Ośrodku Integracji - "Kawa z ekspertem".
Serdecznie zapraszamy wszystkich studentów i doktorantów na cykl środowych spotkań w KOI - "Kawa z ekspertem".
Jeżeli masz jakieś pytania, wątpliwości, jesteś ciekawy/a oferty, rozwiązań oferowanych przez naszą Uczelnię, przyjdź 16. lub 23. października!
W godzinach 12-14 dyżurować będą dla Was eksperci UMK:
- Erasmus+ https://www.umk.pl/wspolpraca/erasmus-plus-2021-2027/
- YUFE https://www.umk.pl/yufe/
- IDUB https://idub.umk.pl/
- Startupownia - Centrum Przedsiębiorczości Akademickiej i Transferu Technologii https://cpatt.umk.pl/studenci-i-doktoranci/#copernicus
- UCJO (dyżur tylko 16. października!) https://ucjo.umk.pl/
Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/1181012759643575/1181015389643312?ref=newsfeed
Wstęp na wydarzenie otwarty. Nie obowiązują zapisy - PRZYJDŹ, ZAPYTAJ I NAPIJ SIĘ KAWY z EKSPERTEM!
Tematyka kolejnych spotkań z ekspertami niebawem - śledź nasze wydarzenia na FB!
Samorząd Doktorantów zaprasza do podjęcia współpracy !
Nabór do konkursu Mobilności dla Doktorantów
2 października rozpoczął się nabór do konkursu Mobilności dla Doktorantów. Celem konkursu jest umożliwienie doktorantom Uniwersytetu spoza Centrów Doskonałości zdobycia międzynarodowego doświadczenia badawczego poprzez realizację krótkoterminowych wizyt w uznanych zagranicznych instytucjach naukowych. W ramach konkursu możliwe jest uzyskanie sfinansowania trwającej 30 dni wizyty w zagranicznej instytucji naukowej.
Więcej informacji: Mobilności dla Doktorantów - IDUB - Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (umk.pl)
Grants4NCUStudents - nabór do konkursu wystartował
2 października wystartowała IX edycja konkursu Grants4NCUStudents! Jesteś studentem lub doktorantem, który chce zdobyć dofinansowanie na badania wstępne, rozpoznawcze, pilotażowe, kwerendy, zakup materiałów oraz wyjazdy na zagraniczne konferencje międzynarodowe, udział w konkursach międzynarodowych oraz organizację wystawy indywidualnej lub grupowej? Ten konkurs jest dla Ciebie!
Złóż swoją aplikację do 31 października, bo być może to właśnie Ty otrzymasz dofinansowanie na swój wniosek!
Więcej informacji na stronie: https://idub.umk.pl/konkursy-i-wyniki/konkursy-dla-studentow/grants4ncustudents/
Doktorantki Szkoły Doktorskiej na stażu naukowym w Teksasie
Trzy doktorantki realizujące swoje projekty pod kierunkiem dr hab. n. med. i n. o zdr. Macieja Gagata, prof. UMK z Katedry Histologii i Embriologii – mgr Klaudia Bonowicz, mgr Dominika Jerka oraz mgr Karolina Ławkowska – odbyły staż naukowy w laboratorium prof. Yidong Bai w Katedrze Systemów Komórkowych i Anatomii w Centrum Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Teksańskiego w San Antonio (Department of Cell Systems and Anatomy, University of Texas Health Science Center at San Antonio). Staż był możliwy dzięki zdobyciu przez doktorantki prestiżowego tytułu laureatek konkursu „Inicjatywa Doskonałości – Mobilności dla Doktorantów – V edycja”.
Module4NCU - Podniesienie kompetencji kadry dydaktycznej UMK w Toruniu w latach 2024-2026
MODULE4NCU - Podniesienie kompetencji kadry dydaktycznej UMK w Toruniu w latach 2024-2026
Okres realizacji projektu: 01.05.2024 r. – 31.10.2026 r.
Oś priorytetowa: 1. Umiejętności
Działanie: 01.05 Umiejętności w szkolnictwie wyższym
Całkowita wartość projektu: 1 930 067,40 zł
Całkowite dofinansowanie projektu: 1 872 165,37 zł, w tym dofinansowanie z EFS+: 1 592 691,62 zł
Planowane efekty (produkty/rezultaty):
- Liczba podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki objętych wsparciem w celu dostosowania kształcenia do potrzeb rozwoju gospodarki oraz zielonej i cyfrowej transformacji: 1
- Liczba osób z kadry akademickiej objętych wsparciem w zakresie nabywania i rozwoju kompetencji lub kwalifikacji: 140
- Liczba doktorantów objętych wsparciem w zakresie nabywania i rozwoju kompetencji lub kwalifikacji: 20
- Liczba podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki, które dostosowały kształcenie do potrzeb rozwoju gospodarki
oraz zielonej i cyfrowej transformacji: 1 - Liczba osób uczestniczących w kształceniu na poziomie wyższym, które nabyły kompetencje lub kwalifikacje dzięki wsparciu EFS+: 144
Opis projektu: Celem projektu jest wsparcie budowania potencjału UMK poprzez podniesienie kompetencji kadry dydaktycznej i doktorantów. Zadania przewidziane do realizacji obejmują moduły podnoszenia kompetencji dydaktycznych, cyfrowych i z zakresu zielonej transformacji, a także wymianę doświadczeń pracowników UMK. Schemat szkoleniowy przygotowany dla dydaktyków i doktorantów zaproponowany w projekcie stanowi kontynuację działań UMK zapoczątkowanych w projekcie „Doskonałość Dydaktyczna Uczelni”.
Doktorantka Collegium Medicum UMK z wyróżnieniem
Lek. Klaudyna Grzelakowska, doktorantka w Szkole Doktorskiej Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu CM UMK, zakwalifikowała się do udziału w tegorocznej VII edycji prestiżowych warsztatów dla doktorantów „Kuźnia Młodych Talentów” Akademii Młodych Uczonych (KMT AMU) Polskiej Akademii Nauk (PAN). Wydarzenie odbyło się w dniach 30.08-01.09 w Pałacu PAN w Jabłonnie k. Warszawy.
Dotacja Ministra Nauki dla Wytwórni ATMP
Wytwórnia ATMP, Katedry Urologii i Andrologii, Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu otrzymała wsparcie finansowe na utrzymanie aparatury naukowo-badawczej lub stanowiska badawczego (SPUB) na lata 2024–2026 w ramach złożonego wniosku pn. „Wytwórnia ATMP”. Decyzją Ministra Nauki nr 72/598959/SPUB/SP/2024, przyznano dotację podmiotową w wysokości 2 468 664 zł.
Wniosek o dotację został opracowany przez prof. Martę Pokrywczyńską, Kierownika Wytwórni ATMP i mgr Damiana Kasińskiego, Doktoranta Szkoły Doktorskiej Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu.
SERDECZNIE GRATULUJEMY !!!
Rekrutacja 2024/2025
Ruszyła rekrutacja do Szkoły Doktorskiej Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu
lek. Klaudyna Grzelakowska została laureatką stypendium dla wyróżniających się studentów
Naukowcy i studenci z Collegium Medicum UMK zostali laureatami nagrody naukowej Prezydenta Miasta Bydgoszczy, stypendium dla wybitnych młodych naukowców oraz stypendium dla wyróżniających się studentów.
Prezydent Bydgoszczy przyznaje Nagrodę Naukową za wybitne osiągnięcia naukowe, które znalazły swój wyraz w publikacji, konstrukcji lub wdrożeniu wyników badań w okresie dwóch lat poprzedzających jej przyznanie. Mogą ją otrzymać osoby związane z bydgoskim środowiskiem naukowym bądź za dzieło związane z naszym miastem.
Sukces Doktorantki
Z radością informujemy, że Laureatką Gali Copernicana w kategorii „Doktorant na 5+” została Małgorzata Grochocka ze Szkoły Doktorskiej Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Uniwersytecka Charytatywna Gala Copernicana to wydarzenie zorganizowane przez Samorząd Studencki i Samorząd Doktorantów UMK w Toruniu. W tym roku Gala odbyła się 1 marca o godzinie 19:00 w Auli UMK. Galę tradycyjnie uświetniły także występy muzyczne oraz licytacja charytatywna. Zebrane podczas tego wieczoru pieniądze zostaną przeznaczone na profilaktykę zdrowia psychicznego społeczności studenckiej i doktoranckiej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Pierwsza obrona absolwentki Szkoły Doktorskiej na Wydziale Nauk o Zdrowiu
Szkoły Doktorskie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
Zapoznaj się z ofertą Szkół Doktorskich Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu:
Doktorantka na kongresie kardiologicznym
Klaudyna Grzelakowska, doktorantka w Szkole Doktorskiej Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu CM, w dniach 25-28 sierpnia 2023 r. wzięła udział w kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego ESC Congress 2023 w Amsterdamie, największej konferencji naukowej o tematyce kardiologicznej na świecie.
My First Article in English - bezpłatne warsztaty językowe
27 września 2023 rozpoczynamy kolejną edycję projektu Uniwersyteckiego Centrum Języków Obcych we współpracy z Centrum Języków Specjalistycznych w Medycynie w Collegium Medicum - cykl bezpłatnych warsztatów językowych. Propozycja skierowana jest do studentów drugiego roku studiów drugiego stopnia, studentów piątego/ szóstego roku jednolitych studiów magisterskich oraz doktorantów UMK. Warsztaty rozpoczną się w listopadzie i odbędą się w systemie zdalnym na platformie MS Teams lub stacjonarnie w zależności od decyzji prowadzącego i uczestników. Celem warsztatów jest przekazanie uczestnikom praktycznej wiedzy niezbędnej do napisania i publikacji artykułu w języku angielskim. Warsztaty skierowane są do osób, które nie mają dużego doświadczenia w pisaniu tekstów naukowych w języku obcym.
mgr Małgorzata Grochocka Przewodniczącą Doktoranckiego Forum Uczelni Medycznych
Podczas odbywającego się w dniach 07-09.07.2023 roku w Łodzi zjazdu Doktoranckiego Forum Uczelni Medycznych zostały przeprowadzone wybory Zarządu DFUM na kadencję 2023/2024.
Wyróżnienie dla mgr Marty Tuszyńskiej na JRC Summer School on Non-animal Approaches in Science
Marta Tuszyńska, doktorantka II roku Szkoły Doktorskiej Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum UMK, otrzymała I miejsce w trakcie JRC Summer School on Non-animal Approaches in Science Towards Sustainable Innovation, organizowanym przez Komisję Europejską, European Commission's Joint Research Centre and EU Reference Laboratory for Alternatives to Animal Testing (EURL ECVAM), w Isprze we Włoszech.
Doktorantka na Katedrze Urologii i Andrologii Collegium Medicum jest pod naukową opieką dr hab. Anny Bajek, prof. UMK oraz dr Joanny Skopińskiej-Wiśniewskiej, jako promotora pomocniczego z Wydziału Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Akademicki Certyfikat Językowy ACERT
ACERT to ogólnopolski, akademicki certyfikat językowy wydawany przez uczelnie zrzeszone w Stowarzyszeniu Akademickich Ośrodków Nauczania Języków Obcych SERMO, do których należy CENTRUM JĘZYKÓW SPECJALISTYCZNYCH W MEDYCYNIE, dający możliwość poświadczenia znajomości języka obcego ogólnego oraz specjalistycznego. ACERT jest wystandaryzowanym egzaminem uznawanym przez liczne szkoły wyższe w Polsce i w Europie zrzeszone w European Confederation of Language Centres in Higher Education CercleS oraz Network of University Language Testers NULTE. Wysoką jakość egzaminu gwarantują procedury opracowane przez ekspertów z poszczególnych ośrodków akademickich.
Grant "Perły nauki" doktorantki Szkoły Doktorskiej Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu
Klaudyna Grzelakowska, doktorantka w Szkole Doktorskiej Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu CM, została laureatką konkursu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Perły nauki”. Wśród laureatów znalazło się pięcioro doktorantów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Troje przedstawicieli UMK zostało wybranych do pełnienia ważnych funkcji w krajowych organizacjach doktoranckich
Podczas grudniowego zjazdu wyborczego Krajowej Reprezentacji Doktorantów mgr inż. Jakub Szczepkowski, doktorant UMK w dyscyplinie nauk o zarządzaniu i jakości, został wybrany do zarządu KRD w kadencji 2023. Będzie to już druga kadencja przedstawiciela UMK w zarządzie organizacji, a trzecia w tzw. szerokim zarządzie.
To kolejny w tym roku doktorancki sukces reprezentantów naszego Uniwersytetu. Przypomnijmy, że mgr Małgorzata Grochocka, doktorantka Szkoły Doktorskiej Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu, została przewodniczącą zarządu Doktoranckiego Forum Uczelni Medycznych w kadencji 2022/2023.
Mgr Bartosz Szymczak, doktorant Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych, został natomiast mianowany sekretarzem zarządu Doktoranckiego Forum Uniwersytetów Polskim na kadencję 2023.
KRD WITA W GRONIE MŁODYCH NAUKOWCÓW - DOKTORANTÓW SZKÓŁ DOKTORSKICH
Biblioteka Uniwersytecka UMK w Toruniu uprzejmie zaprasza do korzystania z wielodziedzinowej kolekcji książek elektronicznych wydawnictwa Taylor and Francis.
Kolekcja zawiera ponad 143 tys. tytułów, w tym ponad 5 tys. tytułów z zakresu fizyki, astronomii i informatyki, w ramach których występują następujące poddziedziny: Physics, Statistics & Probability, Advanced Mathematics, Applied Mathematics, Computer Science -Computation, Computer Engineering, Computer Graphics & Visualization, Software Engineering & Systems Development, Databases, Computing & IT Security, Information & Communication Technology (ICT), Software Engineering & Systems Development, Artificial Intelligence, Algorithms & Complexity.
Otwarty dostęp do publikacji w Bibliotece Nauki
Biblioteka Nauki (https://bibliotekanauki.pl/) to największa baza naukowa w Polsce, która udostępnia w sposób otwarty pełne teksty czasopism i książek naukowych.