Stypendia doktoranckie

Każda osoba przyjęta do szkoły doktorskiej (za wyjątkiem osób ze stopniem doktora) otrzymuje stypendium doktoranckie. Maksymalny okres pobierania stypendium wynosi 4 lata.

Do okresu, o którym mowa powyżej, nie wlicza się okresu zawieszenia (kształcenie na wniosek doktoranta, jest zawieszane na okres odpowiadający czasowi trwania urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego oraz urlopu rodzicielskiego, określonych w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy). W okresie zawieszenia kształcenia do ustalenia wysokości stypendium doktoranckiego stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące ustalania zasiłku macierzyńskiego, z tym że przez podstawę wymiaru zasiłku rozumie się wysokość miesięcznego stypendium doktoranckiego, o której mowa w ust. 4, przysługującego w dniu złożenia wniosku o zawieszenie.

Stypendia te są zwolnione z podatku, ale podlegają składce rentowej i emerytalnej.

Kwoty stypendium (po wprowadzeniu aktualizacji na podstawie Rozporządzenie Ministra Nauki z dnia 15 lutego 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego w uczelni publicznej):

  • na początku kształcenia  – w wysokości 37% wynagrodzenia profesora (w 2024 r. podstawa ta wynosi 9.370 zł brutto), tj. 3.466,90 zł brutto,
  • a po ocenie śródokresowej – w wysokości 57% wynagrodzenia profesora, tj. 5.340,90 zł brutto.
Doktorant niepełnosprawny może otrzymać stypendium doktoranckie w wysokości zwiększonej o 30% kwoty podstawowej (sprzed oceny).

Zwracamy uwagę, że w niektórych przypadkach związanych z zatrudnieniem doktoranta, doktorant może utracić prawo do stypendium lub kwota tego stypendium może uleć obniżeniu.

Więcej na ten temat można przeczytać w zakładce: Możliwości i skutki zatrudnienia doktorantów.



Dodatkowo doktoranci szkoły doktorskiej mogą ubiegać się m. in. o stypendia finansowane ze środków uniwersyteckich Centrów Doskonałości oraz zespołów badawczych Emerging Fields

Zasady przyznawania doktorantom stypendiów finansowanych ze środków uniwersyteckich Centrów Doskonałości oraz zespołów badawczych Emerging Fields:


Dodatkowe świadczenia pieniężne za publikacje w prestiżowych czasopismach i wydawnictwach naukowych oraz za uzyskane projekty badawcze i rozwojowe: