Szanowni Doktoranci i Doktorantki,

Zagrożenie silnie zakaźną chorobą wirusową zwaną COVID19 jest wciąż realne. W ślad za Władzami Rektorskimi UMK, Ministerstwem Zdrowia, kierując się własną wiedzą biofizyczną APELUJĘ o to, by każdy doktorant czy doktorantka rozpoczynający zajęcia w roku akademickim 21/22 był zaszczepiony.

W czasie poprzednich fali pandemii szereg znanych mi osób, w tym ze środowisk akademickich, przedwcześnie zmarło. Szczepionki, cokolwiek ktokolwiek o nich myśli, dają statystycznie znaczny poziom ochrony.

Jesteśmy Szkoła Doktorską Nauk Ścisłych i Przyrodniczych. Dlatego powinniśmy dawać przykład społeczeństwu racjonalnym podejściem do "problemu" szczepień. W ślad za Władzami Rektorskimi UMK, Ministerstwem Zdrowia, kierując się własną wiedzą biofizyczną APELUJĘ o to, by każdy doktorant czy doktorantka rozpoczynający zajęcia w roku akademickim 21/22 był zaszczepiony.

Zajęcia odbywać się będą głównie w trybie stacjonarnym.

Najchętniej, wzorem wielu poważnych uczelni (np. EPFL w Szwajcarii), wprowadziłbym administracyjny wymóg okazania certyfikatu szczepień lub aktualnego testu (z wynikiem negatywnym) na obecność wirusa SARS, przed zezwoleniem na udział w zajęciach stacjonarnych. Znając jednak nasze przywiązanie do prywatności i wolności apeluję jedynie do odpowiedzialnej troski o siebie i innych.

Nauka wszystkiego nie może, ale tutaj pomaga ludziom.

z poważaniem,

prof. dr hab. Wiesław Nowak