Doktoranci AST 11.12.2023 w Centrum Innowacyjnej Edukacji

11 grudnia doktoranci AST Piotr Gładysz i Zuzanna Plichta spotkają się z uczniami szkół ponadpodstawowych w Centrum Innowacyjnej Edukacji.

Spotkanie odbędzie się w sali konferencyjnej Centrum Innowacyjnej Edukacji (budynek MW2, ul. Władysława Łokietka 1-3) w godz. 10:00-11:30. Gośćmi będą doktoranci Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Piotr Gładysz – “Jak zatrzymać światło? Czym są kwazicząstki?”
godz. 10:00-10:45

Odkrycie, że matematyka może służyć opisowi rzeczywistości stanowi jedno z najbardziej niezwykłych osiągnięć ludzkości. Poprzez abstrakcyjne symbole kreślone na kartce papieru potrafimy przewidzieć zachowanie skomplikowanych układów – od pojedynczych atomów po całe galaktyki.

Przykładem takiego matematycznego podejścia w fizyce jest opracowana ponad sto lat temu mechanika kwantowa. Jej równania pozwalają zgłębiać ewolucję najdrobniejszych elementów wszechświata, takich jak cząstki elementarne, atomy czy fotony.

Jako fizyk teoretyczny codziennie posługuję się tą teorią, a w tym wystąpieniu, w odróżnieniu od standardowych, popularnonaukowych prelekcji, przedstawię, jak wygląda taka praca “od kuchni”. Pokażę równania, z których korzystam, sposoby ich rozwiązywania, triki upraszczające zagadnienia, a w końcu podzielę się rezultatami moich badań.

Zuzanna Plichta – “O skorupiakach słów kilka – krewetka i rak”
godz. 10:45-11:30

W wodzie znajdziemy nie tylko ryby…Mieszkańcy naszych jezior i rzek się zmieniają.

Podczas prezentacji przedstawię inwazyjne skorupiaki, którymi są raki oraz krewetki. Prezentacja ukaże ich charakterystyczne cechy, niesamowite barwy jak i sposób życia.

Raki i krewetki są znane najbardziej w akwarystyce, jednak już teraz można spotkać inwazyjne raki jako zagrożenie dla naszych wód.

ZGŁOSZENIA
Zgłoszenia grup szkolnych przyjmowane są za pośrednictwem poczty elektronicznej: a.szarszewska@centrumnowoczesnosci.org.pl.