Publikacja doktorantów AST w czasopiśmie NeoBiota

obrazek:

Nasi doktoranci (Kamil Wiśniewski, Daniel Szarmach) oraz pracownicy Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych (Jarosław Kobak, Łukasz Jermacz oraz Małgorzata Poznańska-Kakareko) są autorami artykułu: „Native and non-native unionids respond differently to the presence of fouling dreissenid mussels”, który został opublikowany w czasopiśmie NeoBiota (Q1; IF 3.8; MNiSW 140 pkt.). Praca jest wynikiem współpracy międzynarodowej z dr Csilla Balogh z HUN-REN Balaton Limnological Research Institute w Tihany (Węgry), gdzie Doktoranci odbywali staż naukowy.

Celem badań było określenie i porównanie wpływu obrostu i obecności dwóch inwazyjnych gatunków małży poroślowych z rodzaju Dreissena na lokomocję i zagrzebywanie się rodzimego małża skójki zaostrzonej Unio tumidus oraz inwazyjnej szczeżui chińskiej Sinanodonta woodiana.

Przeprowadzone badania mają duże znaczenie w kontekście wpływu małży Dreissena spp., które przyczepiając się do innych gatunków małży mogą zatykać ich syfony uniemożliwiając oddychanie i odżywianie oraz uniemożliwiać im zagrzebywanie się i narażać przez to na niekorzystne warunki środowiska lub ataki drapieżników. Ponadto mogą także wpływać na konkurencję międzygatunkową rodzimych i inwazyjnych małży, które w różny sposób reagują na przyczepione do nich Dreissena spp.

Wiśniewski, K., Balogh, C., Kobak, J., Szarmach, D., Jermacz, Ł., & Poznańska-Kakareko, M. (2024). Native and non-native unionids respond differently to the presence of fouling dreissenid mussels. NeoBiota, 96, 1-18. https://doi.org/10.3897/neobiota.96.130198

pozostałe wiadomości