Stypendia doktoranckie
- Każdy doktorant nieposiadający stopnia doktora podczas realizowania kształcenia w Szkole Doktorskiej AST otrzymuje stypendium doktoranckie.
- Łączny okres otrzymywania stypendium doktoranckiego w szkołach doktorskich nie może przekroczyć 4 lat (48 miesięcy od rozpoczęcia kształcenia).
- Stypendium w podstawowej wysokości (do miesiąca, w którym przeprowadzana jest ocena śródokresowa) brutto: 3 466,90 zł
- Stypendium w zwiększonej wysokości po pozytywnej ocenie śródokresowej brutto: 5 340,90 zł
- Doktoranci posiadający orzeczenie o niepełnosprawności, orzeczenie o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie, o którym mowa w art. 5 oraz art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, mogą otrzymać zwiększoną kwotę stypendium doktoranckiego.
- Stypendium doktoranckie wypłaca podmiot prowadzący szkołę doktorską.
- Od stypendium doktoranckiego odprowadza się składki na ubezpieczenie społeczne przewidziane w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych. Doktoranci pobierający stypendium doktoranckie są objęci obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym, rentowym i wypadkowym. Ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne. Stypendium doktoranckie nie jest opodatkowane.
- Stypendium ma charakter bezzwrotny i jest wypłacane miesięcznie, na koniec miesiąca na konto bankowe wskazane przez doktoranta.
- Wypłata stypendium ustaje z ostatnim dniem miesiąca, w którym doktorant został skreślony z listy doktorantów lub w którym upłynął termin pobierania stypendium.
Inne formy wsparcia finansowego dla doktorantów:
- Stypendia dla wybitnych młodych naukowców („pula” dla doktorantów)
- Bez zmian: możliwość ubiegania się o środki z programów grantowych oraz programów stypendialnych ze środków prywatnych lub jednostek samorządu terytorialnego
- Możliwość ubiegania się o kredyt studencki, poniżej 35 r.ż., na okres do 4 lat
- Zwiększenie stypendium ze środków ID-UB/EF