Nabór 2024

Maria Brzeska-Wasik


Agata Burzyńska


Aleksandra Daraż


Anna Dębska


Mikołaj Dobek


Patryk Głowacki


Klaudia Karkowska


Alicja Kochanowicz


Zuzanna Majbrodzka


Aleksandra Malich   

Absolwentka filologii polskiej na UMK w Toruniu (spec. nowe edytorstwo i copywriting). Jej zainteresowania naukowe koncentrują się na kwestii stereotypów w polskim piśmiennictwie, a także na analizie idei wolności i zniewolenia w literaturze. Praca magisterska, napisana pod kierunkiem prof. Danuty Kowalewskiej, stanowiła analizę stereotypowego obrazu społeczności żydowskiej w prozie oświeceniowej.

W ramach swojego projektu badawczego analizuje, jak literackie przedstawienia społeczności żydowskiej zarówno utrwalały, jak i przełamywały stereotypy funkcjonujące w tym okresie. Jej badania mają na celu zrozumienie wpływu literackich obrazowań na społeczne postrzeganie Inności oraz na relacje międzykulturowe w XIX wieku. Analiza uwzględnia również kwestie antysemityzmu i prób jego dekonstrukcji. W swoich badaniach wykorzystuje różnorodne metody badawcze, w tym analizę strukturalistyczną, podejście komparatystyczne, a także perspektywę Foucaultowską do analizy dyskursu epoki. Szczególną uwagę poświęca dziełom mniej znanym, takim jak twórczość Malwiny Meyersonowej czy Wilhelma Feldmana, ale także odnosi się do kanonicznych tekstów, takich jak twórczość Elizy Orzeszkowej czy Cypriana Norwida.

Uczestniczka konferencji naukowych, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych, w tym na Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej i Wileńskim Muzeum Narodowym – Pałacu Wielkich Książąt Litewskich. Wygłaszała referaty m.in. na temat antybohaterów w literaturze oświeceniowej, stereotypów dotyczących Żydów w powieściach Juliana Ursyna Niemcewicza czy o Berku Joselewiczu w kontekście funkcjonujących uprzedzeń.

Działała aktywnie w ramach Samorządu Studenckiego, gdzie pełniła funkcję przewodniczącej WRSS Wydziału Humanistycznego, oraz w organizacjach pozauniwersyteckich, takich jak Stowarzyszenie możeMY i Instytut Lumere.

Prywatnie kociara i miłośniczka dobrej literatury (nie tylko zaangażowanej).


Lena Rydelska


Małgorzata Sojak-Tauer


Emilia Wajs


Bartłomiej Wicherek


Aleksander Wiśniewski


Aleksandra Wysokińska


Weronika Ziemian